DIETA BULIONOWA ► startujemy 30 września! 🔥
Dlaczego Food Harmony to
NAJLEPSZY CATERINGDLA CIEBIE
Bo dokładnie
wiemy czego potrzebujesz!
wybierz dietę odpowiednią dla siebiestrzałka
Dieta zakwaszająca przyczyną chorób?

Dieta zakwaszająca

Dieta zakwaszająca przyczyną chorób? Złap balans na talerzu
data25.05.2022
data
Spis treści:

Kluczowe w prawidłowym, zdrowym odżywianiu jest komponowanie jadłospisu w taki sposób, by było w nim jak najmniej przetworzonej żywności, a jak najwięcej różnokolorowych warzyw i owoców. Już ta strategia czyni skład naszej diety bardziej alkaliczny. Co nie oznacza, że wszystkie produkty o pH kwasowym są całkowicie do wyeliminowania i są przyczyną chorób. Każdy makroskładnik pełni swoją ważną rolę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Te o pH kwaśnym (mięso, jaja, ryby, zboża) są także niezwykle potrzebne i cenne. Nie zabije nas również zjedzenie od czasu do czasu ciasteczek, a nawet pizzy. Jak zawsze klucz do zdrowia i sukcesu tkwi w równowadze. I o tym będzie ten artykuł, jak go złapać na talerzu i czemu to takie ważne?

Jakie jest pH naszej krwi i jakie być powinno?

pH krwi jest lekko zasadowe i wynosi:

Są to wartości pH krwi zdrowego człowieka, które mogą ulec zmianom w szczególności przy występowaniu chorób. W mniejszym stopniu ale jednak, wpływ ma również sposób odżywiania. 

Dieta może wpłynąć na pH krwi w granicach 0,01- 0,02 jednostek. Większy wpływ, dieta wywiera na pH moczu. Każda znaczna zmiana w pH krwi prowadzi do zagrożenia życia.  A przyczyną poważnych, zagrażających życiu wahań pH krwi- w stronę kwasicy lub zasadowicy są ciężkie stany chorobowe. Jeśli zatem jesteśmy chorzy i w dodatku naszym niewłaściwym odżywianiem wpływamy niekorzystnie na pH krwi to tylko potęgujemy ryzyko przedwczesnej śmierci i pogarszającego się samopoczucia. Choć nie możemy przyjmować strategii, że za cudownym ozdrowieniem stoi wyłącznie żywność alkaliczna bo odsuwa nas od „zakwaszenia” to jednak warzywa i zdrowe produkty spożywcze mają swój olbrzymi udział w naszej dobrej kondycji i kształtowaniu zdrowia. To fakt niezaprzeczalny. To one bowiem są źródłem składników, które wspierają pracę narządów, a przy tym odżywiają komórki i  dobre bakterie naszego mikrobiomu co znacznie odsuwa nas od chorób prowadzących do wahań pH krwi. Warzywa i owoce zawierają  organiczne cytryniany potasu, wapnia i magnezu. Ponieważ związki te mają działanie zasadowe i neutralizują kwasy, mogą zmniejszać ból i poprawić mobilność u wielu pacjentów dotkniętych różnymi chorobami.


Z produktów kwasotwórczych nie da się ułożyć zdrowej diety

W diecie kwasotwórczej należałoby na wstępie usunąć warzywa i owoce. Nie trzeba być dietetykiem ani lekarzem żeby wiedzieć, że to najgorsze co moglibyśmy sobie wyrządzić. Nawet w dietach lekkostrawnych, które są zalecane najczęściej w stanach chorobowych bądź w okresie rekonwalescencji -warzywa odgrywają ogromnie ważną rolę, należy je jedynie przygotowywać odpowiednio. Jeśli jednak potrzebujemy badań na potwierdzenie tezy o istocie spożywania warzyw, to one jednogłośnie wykazują, że wysokie spożycie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko chorób:

Choć zasługę tę nie możemy przypisywać wyłącznie alkalicznym właściwościom warzyw i owoców, to bez względu na pH tych produktów, są one  źródłem zdrowia i skarbnicą szeregu cennych witamin, składników mineralnych, antyoksydantów, enzymów. Jeśli warzywa połączymy z pełnoziarnistymi zbożami, produktami będącymi źródłem białka, a więc chudym mięsem, rybami, jajami od kur z wolnego wybiegu. Jeśli zastosujemy w naszej kuchni zdrowe oleje na zimno i inne cenne źródła wartościowych tłuszczy: orzechów, awokado, siemienia lnianego, nasion chia, tłustych ryb to osiągniemy balans na talerzu, dzięki któremu zyskamy balans w życiu, rzutujący na nienaganne zdrowie i radość w życiu.


Produkty zakwaszające i alkalizujące

Z tej grupy produktów warto zostawić na swoim talerzu mięso takie jak drób ekologiczny, królika, dziczyznę, od czasu do czasu jedzoną wołowinę, kaczkę i chude części wieprzowiny. Ryby takie jak dorsza, sandacza, mirunę, łososia pacyficznego, pstrąga, sardynki. Jaja od kur z wolnego wybiegu. Sery żółte jedzone od czasu do czasu jako źródło wapnia, bez łączenia ich na talerzu z innymi źródłami tłuszczów nasyconych. Rekomendowana przy tym obróbka termiczna to również ta zdrowa, lekka, odsuwająca nas od smażenia, podczas którego powstają rakotwórcze aminy- a więc pieczenie, gotowanie na parze.

Z tej grupy produktów warto zostawić w swoim menu twaróg półtłusty, chudy, pełnoziarniste produkty, wszystkie orzechy oraz strączki. Strączki warto jednak moczyć dla usuwania substancji antyodżywczych, by skrócić czas gotowania i by były również lekko strawne. Więcej na ten temat napisałam tu: Dieta wegetariańska - zasady i przepisy

Tłuszcze nierafinowane najlepiej stosować jako dodatek do dressingów serwowanych na zimno. Polanie nimi warzyw skutkuje lepszym wchłanianiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A,D,E,K. Zdrowe tłuszcze są źródłem NNKT- wybieraj oliwę z oliwek extra virgin, olej rzepakowy BIO (rzepa jest często modyfikowana genetycznie i pryskana środkami ochrony roślin), olej z awokado, z orzechów włoskich. Oleje powinny być przechowywane w lodówce w sklepie oraz w domu, w ciemnym szkle. Jeśli zastosujemy masło w naszej kuchni to również nic się nie stanie, choć to źródło tłuszczów nasyconych. Masło dostarczy nasz cennej witaminy A, ale nie używajmy go do smażenia (chyba, że klarowane). Dlaczego? Bo masło zawiera również białko, które ulega zwęgleniu podczas zastosowania smażenia.

O ile wszystkim grzybom jadalnym mówię TAK jako dietetyk, to w kwestii mleka lepiej sięgać po te roślinne (za wyjątkiem sojowego). Dlaczego: by unikać hormonów obecnych w mleku krowim. Więcej na ten temat wyjaśniam tu: Dieta bezmleczna - jak wprowadzić?

DIETA BEZMLECZNA - JAK WPROWADZIĆ?Suszone owoce? Lepiej wybierać świeże. Jeśli jednak najdzie nas ochota na suszone- sprawdzajmy skład, wybierajmy ekologiczne, bez cukru, bez siarczanów.


Produkty kwasotwórcze

► Produkty słabo kwasotwórcze - pH ok 6.9 - otręby, nerkowce, chleb graham, żurawina, fruktoza, miód, fasola, soczewica, mleko homogenizowane, musztarda, orzeszki pistacjowe, kakao, nasiona słonecznika i dyni, borówki, orzechy włoskie, oliwki konserwowe, fasola ziarno suche, mleko kozie homogenizowane, śliwki świeże i suszone, chleb razowy pełnoziarnisty.

Wszystkim powyższym produktom daję zielone światło, by pojawiło się na Waszych talerzach. W kwestii mleka raz jeszcze powtórzę, że zdrowsze jest roślinne bez cukru, najlepiej za wyjątkiem sojowego, które także lubi być modyfikowane genetycznie. W kwestii chleba także czytajcie skład. Im mniej składników tym lepiej. W pieczywie zawsze mile widziany jest zakwas. Wiele piekarni stosuje barwniki do uzyskania ciemnego pieczywa, nie dajcie się na to nabrać. Fruktoza niech pochodzi wyłącznie z owoców, a nie jako dodatek słodzący w żywności przetworzonej.

► Produkty średnio kwasotwórcze - pH 6,9 do 6,0 - ryby, soki z cukrem, chleb żytni, płatki zbożowe i kukurydziane, owoce morza, wino, jogurt słodzony, gryka, sery pleśniowe, jaja na twardo, ketchup, majonez, makaron pełnoziarnisty, orzeszki ziemne, ziemniaki gotowane, popcorn, ryż basmati i brązowy, sos sojowy.

Soki z cukrem są do wyeliminowania. Zdecydowanie najlepsze są świeżo wyciskane. Jeśli lubisz soki- wyciskamy je codziennie metodą cold pressed w naszym cateringu. Znajdziesz je w dodatkach podczas składania zamówienia. Dla różnorodnego wachlarza cennych składników mineralnych, skład soków warzywno-owocowych jest każdego dnia inny. Mamy też w ofercie najskuteczniejszy zielony oczyszczacz w postaci soku z selera naciowego.  Więcej o walorach naszych soków przeczytasz tutaj: https://cateringfoodharmony.pl/sok-z-selera-naciowego-sok-warzywno-owocowy

Wino - wybieraj najlepiej wytrawne, czerwone. To źródło resweratrolu- silnego antyoksydanta. Nie jedz podczas picia alkoholu. Alkohol to źródło energii, pokarm jedzony podczas picia odkłada się jako tłuszczyk.

Jogurt słodzony- wyrzuć go z jadłospisu. Masz ochotę na taki deser? Wspaniale. Zrób z planowanej przekąski pełnowartościowy posiłek. Do jogurtu naturalnego (bez mleka w proszku) wrzuć owoce sezonowe. Niech na talerzu zagoszczą różne kolory. Potrzebujesz dodatkowego wsparcia kalorycznego- przygotuj granolę lub dorzuć płatki owsiane górskie/nieprzetworzone i kilka orzechów włoskich i siemienia lnianego. Twój mikrobiom Ci za to podziękuje.

► Produkty bardzo kwasotwórcze- pH 5,9 do 5,0 - sztuczne słodziki, czerwone mięsa, drób, wątróbka, kiełbasy, wędliny, szynka, sery żółte, biała mąka, makaron z semoliny, chleb pszenny, ryż biały, ciastka, cukier, cukier brązowy, czekolada, słodkie napoje gazowane, budyń, galaretki, żelki, dżemy, kawa, herbata czarna, piwo, likiery, sól

Od czasu do czasu jedzone czerwone mięso i wątróbka w towarzystwie warzyw będzie niemalże pożądane z uwagi na źródło żelaza o najlepszej biodostępności. Ryb biały ugotowany aldente także jest mile widzianym źródłem węglowodanów. Czekolada- wybieraj gorzką min. 80% kakao lub z orzechami. Dżemy bez cukru jedzone od czasu do czasu także nie są złe. Sól- ograniczaj ją gdyż powoduje nadciśnienie. Kawa- choć pobudza nadnercza do wytwarzania kortyzolu, jest cennym źródłem antyoksydantów i magnezu. Z dodatkiem mleka roślinnego zneutralizujesz jego kwasowe pH. Więcej o mechanizmach hormonalnych, diecie dla nadnerczy i źródłach spokoju, przeczytaj w moim artykule: Kortyzol i wypalenie nadnerczy - zapanuj nad swoimi hormonami

Wiemy jak ciężko odmówić sobie ulubionych słodyczy, czy weekendowego, zimnego piwka w upalny dzień, kiełbaski z grilla i świeżej pszennej bułeczki w rano. Już samo moje zdrabnianie nazw tych produktów, świadczy o mojej sympatii do nich. I nie uważam w tym nic złego, bo 80% mojej diety jest wartościowa. Tym bardziej warto się zdrowo odżywiać, aby pozwolić sobie na niezdrowy dodatek w ciągu dnia, czy w weekend. Niech produkty z listy kwasotwórczych składników nie stanowią naszego jedynego źródła energii. Z tego założenia wychodzę ja sama- korzystając z pudełek diety Fit/Wege/Free stosując je naprzemiennie od poniedziałku do piątku, pozwalając sobie na lekką rozpustę w weekend. Mówię o lekkiej, bo choć uwielbiam pszenną bułkę na śniadanie sobotnie, to serwuje sobie do niej wartościową pastę rybną, z twarożku lub awokado, dodaję masę surowych warzyw i obowiązkowo zieleninę. To właśnie balans, który czyni mnie zdrową do którego namawiam i Was. Bądźmy nie tylko zdrowymi ale i szczęśliwymi. Bez poczucia wiecznych wyrzeczeń. 

Tabela poniżej świetnie to przedstawia, wskazując procentowy udział obecności danych produktów w naszej diecie.

piramida pokarmowa metody jacoba

A trochę bardziej medycznie… pH zasadowe jest pożądane wewnątrz komórki, ale nie w przewodzie pokarmowym!

Panujące pH w naszym organizmie:

Jelita i wątroba są narządami kluczowymi dla metabolizmu oraz równowagi kwasowo-zasadowej. Jelito to, po skórze, największa część układu odpornościowego, ma więcej neuronów niż rdzeń kręgowy. Dzięki czystym, szczelnym i właściwie działającym jelitom jesteśmy zdrowi, odporni, a i nawet szczęśliwi. Już o tym pisałam bardziej szczegółowo :) Serotonina - hormon szczęścia powstający w jelitach

To właśnie dla jelit tworzymy programy naszej DIETY BULIONOWEJ, komponujemy zestawy, w których wykluczamy gluten i nabiał - nasze DIETY FREE. Apelujemy, edukujemy, namawiamy i same praktykujemy codzienne wypijanie prozdrowotnych dodatków, w postaci soku z selera naciowego, zakwasu buraczanego, bulionów i szotów chlorofilowych: Sprawdź co pić, by być odpornym, zdrowym i szczupłym

Zdrowe jelito grube ma pH lekko kwaśne - to wynik aktywności bakterii bifidobacteria i lactobacilli. Czy wiesz, że liczba aktywnych metabolicznie bakterii jelitowych jest większa niż liczba komórek ciała?
Zasadowe pH jelita zwykle skutkuje zakwaszeniem organizmu. Nadmiernie namnażają się też w nim szkodliwe bakterie gnilne. Aby je inaktywować i wesprzeć wątrobę - pij sok z selera naciowego: Sok z selera naciowego - pyszny łyk na zdrowie każdego dnia!


Jak pomóc efektywniej trawić białko?

Przy niewłaściwym pH wątroby, jelit oraz przy niedostatecznej produkcji soków trawiennych, białko nie zostaje dostatecznie strawione. W trakcie trawienia białek, powstaje zwiększona ilość toksyn metabolicznych obciążających wątrobę, w tym amoniak. Jeśli jemy dużo mięsa to również całkiem możliwe, że nie sprostamy efektywnemu rozłożeniu białka do aminokwasów. Temu procesowi należy pomóc- spożywając warzywa obfitujące w enzymy trawienne i pijąc ocet jabłkowy, który zakwasi jelita.

Jeżeli w jelicie grubym panuje pH zasadowe, amoniak (jako gaz) jest całkowicie wchłaniany do krwi. Blokuje metabolizm energetyczny w komórkach oraz rozkład kwasów metabolicznych w wątrobie. Wątroba to organ najważniejszy dla równowagi kwasowo-zasadowej i wytwarzania energii. Wątroba zatruwana amoniakiem cierpi na rodzaj „kaca amoniakowego”. Jego objawy to: chroniczne zmęczenie, rozbicie, rozdrażnienie, brak energii  podobnie jak w przypadku łagodnego kaca alkoholowego. Wątroba nie lubi obfitych posiłków i dużej ilości tłuszczu. Wręcz prosi o pełne błonnika pokarmowego produkty zbożowe i warzywa. 

OCET JABŁKOWY- MOC W NIM DRZEMIĄCAJak ułatwić trawienie białek? Wypij na pół godziny przed posiłkiem białkowym miksturę przygotowaną z łyżki ekologicznego octu jabłkowego ze szklanką wody. Zapoznaj się z moim kolejnym artykułem: Ocet jabłkowy - moc w nim drzemiąca

 

Jeśli masz problem z dokonywaniem właściwych wyborów żywieniowych, czujesz ciągłą potrzebę jedzenia fast foodów, słodyczy, picia napojów gazowanych, a przy tym czujesz się źle. Wiedz, że taka strategia prowadzi tylko do Twojego krótkotrwałego szczęścia bo karmisz swoje uzależnienie. Powiedz sobie, że czas na zmiany bo życie jest zbyt piękne, by trwało krótko i kończyło się w bólach i cierpieniach. Dobrą inwestycją w swoje zdrowie jest wybór diety pudełkowej. Oddajesz gotowanie w ręce profesjonalistów, a przy tym zyskujesz wsparcie dietetyka, kiedy tylko potrzebujesz. Dajemy Ci przy tym dostęp do ciągłej edukacji w postaci artykułów na naszym blogu. Znajdziesz w nim cenne informacje, będące efektem moich długich lat nauki, przeczytania wielu książek, pracy z Klientami z różnymi problemami zdrowotnymi. Ogrom tematów na blogu jest pisana przez moje własne historie i strategie żywieniowe stawiające mnie na nogi. Zaufaj firmie stworzonej z pasji z leczniczą intencją. Food Harmony Catering tworzą profesjonaliści z pasją, którym zależy na Twoim zdrowiu i zadowoleniu. 

Jeśli czujesz siłę na ogromną żywieniową przemianę i okresowy post alkaliczny. Wybierz nasz post warzywno-owocowy, a więc dietę opartą na zasadach dr Dąbrowskiej. To dieta warzywna z dopuszczeniem kilku owoców, w której uruchamiamy procesy samo leczenia. Taka dieta to świetny wstęp prostujący złe nawyki żywieniowe. Zapoznaj się z zasadami: Post warzywno-owocowy oraz Dieta warzywno-owocowa nie leczy objawów choroby, ale jej przyczyny , Dieta w chorobie nowotworowej

Sprawdź też jak dietą wyleczyłam trądzik: Trądzik, a dieta - dieta ma kluczowe znaczenie w wyglądzie naszej cery

 

Zadzwoń lub napisz po indywidualną poradę i dobór optymalnej diety dla Ciebie:

577-939-222

✉ hello@cateringfoodharmony.pl

Nasza dietetyk Kamila jest dyplomowanym Dietetykiem Klinicznym i Psychodietetykiem.

Zapraszamy do złapania balansu i codzienną dostawę pysznych, zdrowych posiłków.

 

 

kasia food harmony

 

Artykuł przygotowała dla Was:

Dietetyk Kasia Kowalik

Współtwórca Food Harmony Catering

 

 

Polecamy także

Promocje! Cennik