Dieta antynowotworowa
Dieta w chorobie nowotworowej
08.06.2022
Dieta w chorobie nowotworowej
Leczenie nowotworów jest długotrwałe i obciążające dla organizmu, stosowane leki wyjaławiają nas doszczętnie, dlatego tak ważne jest wartościowe żywienie ukierowane na wzmocnienia nas i odżywienie, pełne cennych składników odżywczych. Sprawdź jakich w poniższym artykule.
Nie istnieje jedna uniwersalna dieta, odpowiednia dla każdej osoby chorej na nowotwór. Ale są produkty spożywcze, które z uporem maniaka należy włączać do naszej diety każdego dnia, aby zwiększyć spożycie chociażby antyoksydantów i witamin o działaniu antynowotworowym. Udział tłuszczu, węglowodanów, białka, witamin, minerałów i błonnika zależy od stopnia zaawansowania, umiejscowienia nowotworu, sposobu leczenia, występujących objawów nie pożądanych.
Dieta w okresie choroby nowotworowej powinna spełniać kilka funkcji, m.in.:
- Chronić narządy wewnętrzne narażone na uszkodzenie na skutek chemio - i radioterapii,
- nie dopuszczać do niedożywienia zaspakajając podaż na ważne składniki odżywcze
- poprawić przemianę materii
- inaktywować wolne rodniki o działaniu rakotwórczym
Dieta powinna być dostosowana do objawów. Jeśli nie ma objawów ze strony, np. przewodu pokarmowego dieta nie wymaga większych ograniczeń co do lekkostrawności. Gdy wystąpią takie jak ostry ból brzucha, wymioty, biegunka, wzdęcia należy zastosować dietę lekkostrawną, z ograniczeniem błonnika nierozpuszczalnego.
Jadłospis powinien:
- odżywić chorego,
- dodać siłę do walki z chorobą,
- wspomóc regenerację komórek,
- odżywić mikrobiom.
Dieta powinna uwzględnić wszystkie potrzeby chorego
- W ciągu dnia pacjent powinien spożywać przynajmniej 4-5 małych porcji w odstępach czasowych ok. 2,5-3 godziny.
- Posiłki najlepiej spożywać o stałych porach. Porcje powinny być małe, by nie obciążać układu pokarmowego, usprawniając proces trawienia i wchłaniania, zapobiegając zaleganiu pokarmu w żołądku.
- Podczas choroby zapotrzebowanie organizmu na energię oraz składniki odżywcze mogą zwiększyć się nawet o 20-30%. Prawidłowe odżywianie jest gwarancją lepszego rokowania zdrowotnego.
- Dobrze odżywiony, mocniejszy organizm ma więcej sił, aby walczyć z chorobą. Prawidłowa dieta odkwasi organizm, poprawi funkcjonowanie nerek, trzustki oraz usprawni przemianę energii. O tym więcej, dietetyk Kasia napisała w poniższym artykule: Dieta zakwaszająca przyczyną chorób? Złap balans na talerzu
Dlaczego chorujemy na nowotwór?
Wiele nowotworów, na które chorujemy są od nas niezależne, ale i są takie, które wynikają w dużym stopniu od stylu życia i niedoborów żywieniowych.
Niewłaściwa dieta prowadząca do niedożywienia, nadmiar słońca, aktywność fizyczna, stres- są to główne czynniki rozwoju nowotworu.
Przede wszystkim unikaj tytoniu w jakiejkolwiek postaci - żucie tytoniu zwiększa ryzyko powstania raka jamy ustnej. Palenie papierosów, fajki czy cygara powoduje że do naszego organizmu wprowadzane są substancje rakotwórcze, co zwiększa ryzyko wystąpienia różnych rodzajów nowotworów.
Nadmierne picie alkoholu w połączeniu z palenie tytoniu jeszcze bardziej zwiększa ryzyko rozwoju raka jamy ustnej. Wyniszczenie organizmu nigdy nie jest przypadkowe. To nasze niecelowe zabiegi, których konsekwencje bagatelizujemy, a które prowadzą właśnie do nowotworów.
DIETA ANTYNOWOTWOROWA - jakie są zalecenie żywieniowe w profilaktyce? Dieta ważnym ogniwem terapii onkologicznej
Uważa się, że w profilaktyce chorób nowotworowych wprowadzanie modelu odżywiania typowego dla obszaru Morza Śródziemnego znacznie zmniejszyłaby liczbę zachorowań. Dieta śródziemnomorska to dieta z niewielkim udziałem mięsa i tłuszczów zwierzęcych, bogata natomiast w produkty zbożowe - pełnoziarniste kasze, warzywa i owoce, oleje roślinne nie poddane obróbce termicznej- np olej rzepakowy BIO i oliwę z oliwek. To nasza dieta WEGE Z RYBAMI. Wzbogać ją o sok z selera naciowego, zakwas buraczany i niezbędne suplementy. Posiłki powinny być urozmaicone aby każdy istniejący wartościowy makro i mikro składnik pożywienia mógł wspomóc chorego w walce z nowotworem. Istnieją też produkty specjalnego przeznaczenia medycznego jak np nutridrinki, po które także warto sięgać, gdy doskwiera choremu brak apetytu i potrzeba szybkich, gotowych, wzmacniających potraw. Posiłki powinny poprawić stan odżywienia pacjentów z chorobą nowotworową, a przy tym dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego również muszą ustąpić, dla poprawy wchłanialności składników pokarmowych.
Ważne zasady kompozycji diety antynowotworowej. Dieta powinna opierać się na zasadach:
Źródłem pełnowartościowego białka powinno być chude mięso, drób, ryby oraz mleko i jego przetwory. Tak podają źródła. Ja to zalecenie nieco bym zmodyfikowała. Zmieniając nabiał odzwierzęcy na roślinny, dlaczego? Przeczytajcie sami: Dieta bezmleczna - jak wprowadzić?
Ogromnie ważna jest również obróbka termiczna spożywanych źródeł białka. By być zdrowym, należy unikać smażenia.
Podczas smażenia powstają heterocykliczne aminy rakotwórcze! Najgorsze są te zwęglone czarne elementy potrawy. Wybieraj zdrową, lekką obróbkę termiczną- gotowanie na parze, pieczenie. Wyposaż się w parowar lub thermomix, dzięki którym przygotujesz pełnowartościowo zdrowy posiłek lub wybierz naszą dietę pudełkową, w której wszystkie składniki diety są poddawane lekkiemu, dietetycznemu procesowi obróbki termicznej. Pieczemy na parze w piecu konwekcyjnym.
Białko dodaje nam sił, kształtuje zdrową, beztłuszczową masę ciała, jednak jego spożycie przy zdrowych nerkach, powinno kształtować się na poziomie 1-2 g/ kg masy ciała, nie więcej. Spożywane posiłki białkowe mają nam dostarczać energię i niektóre składniki odżywcze- szczególnie szereg antyoksydantów. Należy pamiętać, by talerz zawsze wypełniony był w 70% kolorowymi warzywami, a to pozostałość stanowiła źródło białka, nigdy na odwrót.
BADANIA POTWIERDZAJĄ, że żywienie bogate w węglowodany skrobiowe, błonnik pokarmowy, antyoksydanty przy niewielkim spożyciu tłuszczów, cukrów prostych i dwucukrów oraz białka zwierzęcego może chronić przed nowotworem.
Duża zawartość wapnia, witamin D i steroli także może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka nowotworu.
Przy tym należy pamiętać o odpowiednim źródle wapnia- nie skupiając się wyłącznie na nabiale, a przede wszystkim na zielonej żywności i innych wegańskich produktach
- 100g tofu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na wapń w 45% (wybieraj BIO)
- 100g jarmużu w 46 %
- dwie szklanki kapusty kiszonej w 13%
- szklanka mleka krowiego w 30%
- szklanka mleka sojowego wzbogaconego w wapń w 28% (wybieraj BIO)
Jeśli nasza dieta choć będzie roślinna ale różnorodna, naturalna i nieprzetworzona - będzie najlepszą receptą na zdrowie i możliwością pozyskania dziennego zapotrzebowania na wapń.
Należy zwiększyć spożycie witamin, składników mineralnych i fitozwiązków występujących naturalnie w produktach pochodzenia roślinnego. Obejmuje to m. in warzywa kapustne – szpinak, brukselka, brokuły itp., produkty pełnoziarniste, które zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów. To niezwykle ważne zalecenia żywieniowe dla pacjentów onkologicznych, które należy praktykować każdego dnia, w każdym posiłku, a nie od czasu do czasu. Nowotwór wówczas nie atakuje chorego czasem, a nieustannie!
Zwiększenie spożycia diety opartej na produktach pochodzenia roślinnego może pośrednio pomóc w ograniczeniu spożycia cukru.
Cukier lubi chorych onkologicznie i mowa tu oczywiście o dodatku białego cukru w diecie wysoce przetworzonej. Białe pieczywo także jest źródłem cukru, pozbawione jest błonnika i należy ograniczyć je bezwzględnie. Jeśli chorujący lubi pieczywo, należy jeść to pełnoziarniste, żytnie lub gryczane na naturalnym zakwasie z jak największą ilością ziaren. Fruktoza obecna w owocach nie jest szkodliwa. Szczególnie wartościowe jest jak najczęstsze włączane do diety owoców jagodowych i tych o ciemnym zabarwieniu. A więc borówek, jagód, truskawek, wiśni, czereśni, również ciemnych winogron, brzoskwiń. Obecne w nich antyoksydanty inaktywują wolne rodniki rakotwórcze.
Np. zdolność antyoksydacyjna jagód jest 4 x wyższa niż innych owoców i nawet 10 x wyższa niż warzyw!
Konieczność zwiększenia spożywania owoców to również kwestia błonnika pokarmowego. Jego źródłem są także warzywa (bogate w antyoksydanty – witaminy A, C, E) i produkty pełnoziarniste, ciemne, nieoczyszczone, a także rośliny strączkowe. Błonnik pokarmowy jest szczególnie ważny w chorobach jelita grubego.
Błonnik pokarmowy nierozpuszczalny w wodzie, na ogół obecny w skórce oraz nasionach warzyw i owoców, zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów przez zwiększenie treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym.
Istotne korzyści wynikające ze zwiększenia spożycia warzyw i owoców jest podwyższenie stężenia antyoksydantów w surowicy.
Czego nie lubi rak złośliwy?
Wzrost spożycia zielonych warzyw liściastych oraz pomarańczowych/czerwonych warzyw, w tym owoców wymienionych kilka zdań wcześniej, mogą mieć zastosowanie nie tylko w prewencji nowotworów, ale w ich leczeniu. Zielone warzywa oraz algi morskie, niezwykle skutecznie hamują namnażanie się patogenów odpowiedzialnych za rozwój chorób.
SELER NACIOWY I JEGO SOK - kolejna silna broń w walce z nowotworami
Jednym z warzyw, które idealnie sprawdzą się w diecie wspierającej profilaktykę nowotworów jest m.in. seler naciowy. Od dłuższego czasu w naszym food harmony apelujemy o walorach prozdrowotnych picia soku z selera naciowego. Taki obowiązek powinien występować w każdym centrum onkologii. Apigenina obecna w selerze naciowym i jego soku charakteryzuje się silnym działaniem antynowotworowym. Sam sok z selera naciowego jest najskuteczniejszy, gdy jest wypijany na czczo 30 min przed pierwszym posiłkiem dnia. Wtedy sole klasterowe nie wiążą się niepotrzebnie z innymi składnikami diety i działają punktowo na źródło chorobotwórcze, a dodatkowo zapobiegają zaparciom. Nasze soki z selera powstają dzięki wyciskaniu metodą cold pressed z nienagrzewającym się ostrzem.
O soku z selera więcej przeczytasz tu: Sok z selera naciowego oraz sok warzywno-owocowy wyciskany metodą cold press. Polecamy też książkę Anthonego Wiliama „Sok z selera naciowego sekret boskiego lekarza”.
Sam seler naciowy to bardzo odżywcze warzywo, gdyż dostarcza niewiele kalorii, a jednocześnie jest bombą witaminową zawierającą witaminy C, E i kwas foliowy, a także mnóstwo składników odżywczych takich jak potas, wapń, cynk.
Seler naciowy to „ ZABÓJCA RAKA”. Niestety zbyt rzadko używamy go w kuchni, mimo, że jest znany ze swych właściwości leczniczych. Wysoka zawartość witaminy C sprawia, że gdy jemy seler naciowy dostarczamy sobie dużo przeciwutleniaczy, których zadaniem jest ochrona zdrowych komórek. Działanie to nie zależy od umiejscowienia nowotworu Seler naciowy można jeść na wiele sposobów, najprościej właśnie w postaci soku.
Inne właściwości selera naciowego:
- Obniża ciśnienie krwi
- Odkwasza organizm
- Usuwa toksyny
- Poprawia wygląd skóry
- Dodaje siły i energii
- Poprawia jakość snu
Post dr Dąbrowskiej w leczeniu nowotworów - rola warzyw i owoców w diecie pacjenta
Inny, skuteczny sposób wspomagania leczenia nowotworów, jednak w trybie okresowym to nasz Post owocowo-warzywny oparty na diecie Dr Dąbrowskiej. To niskokaloryczna dieta oparta na jedzeniu wyłącznie warzyw niskoskrobiowych z dopuszczeniem kilku owoców, w tym głównie owoców jagodowych. Choć dieta zakłada nieprzekraczanie 800 kcal, ogrom warzyw sprawia, że dieta jest naprawdę sycąca. W dodatku podczas jej stosowania wyłączamy ośrodek głodu, skupiając się wyłącznie na INTENCJI LECZNICZEJ POSTU. Najłatwiej jest zastosować post dr dąbrowskiej wybierając naszą dietę pudełkową. Dzięki temu unikniemy niedoborów. Nasze torby z postem ważą 3-4 kg. W każdym posiłku przemycamy masę warzyw z dodatkiem owoców, dzięki czemu dieta jest niezwykle wartościowa, mimo wielu przestrzeganych restrykcji. Dietę stosuję się od tygodnia do nawet 40 dni. A czas jej trwania jest uzależniony przede wszystkim od naszej masy ciała, zgromadzonej tkanki tłuszczowej i oczywiście stanu zdrowia.
Celem diety jest:
- Pozbycie się wieloletnich złogów i uszkodzonych tkanek (organizm wykorzystuje je jako źródło energii).
- Uruchomienie mechanizmu odżywiania wewnętrznego i zdolności do samoleczenia.
- Regeneracja komórek.
- Czyszczenie organizmu z toksyn, przywracając funkcje wszystkich przemian.
- Wspomaganie leczenia.
- Wyłączenie ośrodku głodu na czas postu.
- Dostarczenie skondensowanej dawki witamin, składników mineralnych, fitozwiązków i błonnika pokarmowego.
Więcej o poście przeczytasz tu: Dieta warzywno-owocowa Skonsultuj jej stosowanie z naszym Dietetykiem, jeśli ją rozważasz :)
Co jeść żeby zabić raka
Podsumowując: w profilaktyce antynowotworowej i zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka dzięki diecie, nie sposób wskazać jednego produktu spożywczego, który uchroni nas przed rozwojem nowotworu. Kluczowa jest jednak kumulacja wszystkich będących choć w namiastce tarczą antynowotworową, unikając przy tym produktów przetworzonych, wykluczając smażenie, ograniczając mięso, szczególnie czerwone. Dodatkowo ważna jest suplementacja witaminą C, E, selenem, resweratrolem, codzienne picie soku z selera naciowego i zakwasu buraczanego. Znając najczęstsze błędy żywieniowe oraz mając świadomość ich negatywnego wpływu na zdrowie, konieczne jest zwiększenie spożycia produktów pochodzenia roślinnego w codziennej diecie, zwłaszcza warzyw i owoców. Niewielkie ich spożycie i sięganie po produkty wysokoprzetworzone, w połączeniu z brakiem ruchu, stwarza idealne warunki do rozwoju otyłości. Skumulowanie kilku tych czynników zwiększa ryzyko wystąpienia nie tylko chorób nowotworowych, ale także innych chorób dieto zależnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemie.
Niezwykle istotne znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych ma poradnictwo dietetyczne. Zaleca się włączyć je nie tylko w profilaktyce chorób nowotworowych, lecz także na każdym etapie leczenia onkologicznego, począwszy od momentu rozpoznania choroby, poprzez okres aktywnego leczenia, rekonwalescencję, kończąc na opiece palitatywnej.
Ciekawostka: Czy dieta ketogenna pomoże zagłodzić guza mózgu?
W USA i Wielkiej Brytanii przeprowadzone będą na ochotnikach kontrowersyjne badania, które mają wykazać czy dieta ketogenna, czyli wysokotłuszczowa i uboga w węglowodany, pozwala zagłodzić guza mózgu – pisze „New Scientist”.
Tygodnik opisuje przykład Andrew Scarborough’a z Londynu, który w wieku 27 lat zachorował na wyjątkowo złośliwy guz mózgu o nazwie gwiaździak anaplastyczny. Chorobę rozpoznano u niego dopiero wtedy, gdy zemdlał w metrze. Odwieziono go do szpitala, gdzie okazało się, że doszło u niego do pęknięcia jednego z naczyń krwionośnych doprowadzających krew do guza.
Natychmiast musiał być operowany. Potem poddano go leczeniu przeciwnowotworowemu. Otrzymał chemioterapię i radioterapię, jednak prognozy od początku były bardzo złe. Średnia przeżycia w takich przypadkach nie przekracza 1,5 roku. Na dodatek u Scarborough’a na skutek pęknięcia naczynia doszło w mózgu do rozsiania komórek nowotworowych.
Brytyjczyk poza oficjalną terapią postanowił się leczyć dietą ketogenną, o której dowiedział się z Internetu. Nikt nie potwierdził jeszcze, że pomaga ona zwalczyć guzy mózgu. Jak na razie z powodzeniem oficjalnie stosowana jest w leczeniu epilepsji. Wykorzystywana jest w kilku ośrodkach w Polsce w leczeniu padaczki lekoopornej.
Andrew Scarborough przeżył trzy lata, choć statystycznie nie powinien żyć od półtora roku. Nie ma jednak pewności, co mu pomogło: oficjalne leczenie, z którego słusznie nie zrezygnował, czy dieta ketogenna. Onkolodzy twierdzą, że niektórzy pacjenci żyją dłużej niż tylko przeciętne półtora roku. Brytyjczyk mógł wyjątkowo dobrze zareagować na skojarzenie chemioterapii z radioterapią.
Skuteczność diety ketogennej w zwalczaniu nowotworów budzi na ogół wątpliwości. Mimo to niektórzy onkolodzy uważają, że warto zbadać jej przydatność w leczeniu, jako metodę uzupełniającą. Jednym z nich jest dr Adrianne Scheck z Barrow Neurological Institute w Phoenix.
Amerykańska specjalistka już stosuje dietę ketogenną u pacjentów ze świeżo wykrytym guzem mózgu w proporcji 4:1, czyli na jedną porcję węglowodanów przypadają cztery porcje tłuszczu zwierzęcego. Ma być ona przestrzega w czasie chemioterapii i radioterapii.
Działanie diety ketogennej ma polegać na tym, że kiedy organizm niemal pozbawiony jest węglowodanów, organizm zmuszony jest do sięgnięcia po zapasy tłuszczów, jako źródła energii. Powstają wtedy ciała ketonowe. W przypadku epilepsji uruchamiają one mechanizmy zwalczające napady padaczkowe.
U chorych na nowotwory taka dieta ma sprawić, że komórki nowotworowe nie będą miały czym się odżywiać, ponieważ są nastawione głównie na wchłanianie glukozy i nie potrafią się przestawić na spalanie tłuszczu. Skutkiem tego ma być cofanie się guzów.
Scarborough spożywa dziennie mniej niż jeden gram węglowodanów, czyli znikome ilości. Zamiast nich sięga po mięso, tłuszcz rybi, tłuszcz zwierzęcy oraz sproszkowane insekty. „Przy takim odżywianiu się nie mam żadnych deficytów składników odżywczych” – zapewnia.
Onkolog Charing Cross Hospital w Londynie dr Matt Williams zamierza przebadać w najbliższych dwóch latach skuteczność diety ketogennej na 40-80 pacjentach z guzem mózgu. Specjalista nie wierzy w to, że może ona przedłużać życie chorym na ten nowotwór. Ma jednak nadzieje, że dostarczy informacji czy podczas jej stosowania powstają w organizmie chorego substancje, które wspomagająco można byłoby wykorzystać do leczenia nowotworów.
KETO dieta w stylu Food Harmony jako dieta w chorobie nowotworowej
Choć przedstawiona historia nie jest do końca spójna z naszymi przekonaniami. To jeśliby dietę ketogenną przeprowadzić w taki sposób, by mięso, ryby, owoce morza ze sprawdzonego, niehodowlanego źródła były przygotowywane na parze, z dodatkiem orzechów, oliwy z oliwek lub innych wartościowych olejów na zimno z dodatkiem dużej ilości warzyw o intensywnym zabarwieniu, czosnku, kiszonek. Pijąc przy tym sok z selera naciowego, zakwas buraczany, duże ilości wody z cytryną. To wówczas wróżymy powodzenie skutecznej dietoterapii.
Masz pytania? Od poniedziałku do piątku, czekamy w naszym biurze, by zapewnić Ci profesjonalną i rzetelną poradę. Skorzystaj z niej śmiało:
tel: 577-939-222
e-mail: hello@cateringfoodharmony.pl
Autorki artykułu:
Kamila Kłeczek
Studentka Dietetyki na Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej
dietetyk Katarzyna Kowalik
Współtwórca Food Harmony Catering
Literatura:
„Podstawy żywienia i Dietoterapia.” Helena Ciborowska, Artur Ciborowski
„Żywienie zdrowego i chorego człowieka.” Danuta Gajewska
„Sok z selera naciowego sekret boskiego lekarza.” Anthony William
https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/zalecenia-i-przeciwwskazania-dietetyczne-w-chorobach-nowotworowych/
https://www.focus.pl/artykul/dieta-ketogenna-pomoze-zaglodzic-guza-mozgu
https://nacioweselerlove.pl/seler-naciowy-w-profilaktyce-antynowotworowej-wywiad-z-pania-magdalena-maciejewska-cebulak-dietetykiem-onkologicznym/