Menu ŚWIĄTECZNE już dostępne! 🎄
Dlaczego Food Harmony to
NAJLEPSZY CATERINGDLA CIEBIE
Bo dokładnie
wiemy czego potrzebujesz!
wybierz dietę odpowiednią dla siebiestrzałka
Zobacz dla kogo jest dieta 1500kcal

Dieta 1500 kcal – dla kogo? Zasady i efekty diety

dieta 1500 kcal efekty
data23.08.2021
data
Spis treści:

Podstawowa Przemiana Materii (PPM)

Jest to pewna ilość kalorii, która powinna zostać dostarczona z pożywieniem, w celu zaspokojenia potrzeb związanych z podstawowym wykorzystywaniem energii w organizmie, np. oddychanie, pracę serca czy utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała.

Dla przykładu: podstawowa przemiana materii u kobiety w wieku 40 lat, ważącej 60kg i mierzącej 165cm wynosi 1300 kcal.

I przyjmuje się to za minimalny pułap energii, jaki należy dostarczyć z pożywieniem. Aby uzyskać pełną informację na temat swojego zapotrzebowania kalorycznego, należy jednak wartość PPM skorygować o współczynnik aktywności fizycznej.

W dalszym ciągu, biorąc pod uwagę u 40 letniej kobiety, jeżeli aktywność fizyczna PAL została określona jako niska, całkowita przemiana materii wyniesie około 1800 kcal.

Jeśli nie masz pewności jaka kaloryczność jest dla Ciebie odpowiednia, skorzystaj z porady naszej dietetyk w cateringu Food Harmony, która pomoże w doborze odpowiedniej kaloryczności Twojej diety pudełkowej. Być może 1500 kcal to wartość kaloryczna diety, którą Ci odradzimy. W tym celu niezbędny będzie wywiad żywieniowy, który przeprowadzimy telefonicznie.

 

Dieta 1500kcal – zasady

Dieta 1500 kcal jest dietą redukcyjną, niskoenergetyczną dzięki której utrata masy ciała będzie przebiegała w umiarkowanym, bezpiecznym dla organizmu tempie – bez efektu jo-jo. Dodatkowo jest ona o łatwiejsza do zbilansowania od diety 1000 kcal, dlatego nie należy się tutaj obawiać o niedobory żywieniowe. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, u których skrajnie niskoenergetyczne diety mogą powodować zaburzenia hormonalne. Często ze względu na restrykcje dietetyczne należy wprowadzić dodatkową suplementację, jednak stosując dietę pudełkową Food Harmony skomponowaną z wykorzystaniem prozdrowotnych produktów, swoją suplementację można ograniczyć do niezbędnego minimum. Zadbamy o naturalną suplementację pod postacią warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nabiału rośllinnego, orzechów, nasion, kiełków, ryb, wartościowej oliwy z oliwek, na bazie której przygotowujemy każdy dressing dla Ciebie.

 

Zasady diety 1500kcal

 

Dieta 1500 kcal – dla kogo?

Dieta 1500 kcal jest przeznaczona dla osób borykających z nadwagą, które pragną zredukować swoją masę ciała. Przeznaczona będzie ona dla osób których całkowita przemiana energii (CPM) wynosi około 2000 kcal (jednak nie więcej), gdyż deficyt kaloryczny nie powinien być wyższy niż 300 - 500 kcal. To pozwoli na bezpieczną utratę masy ciała bez utraty masy mięśniowej w granicach 0,5 - 1 kg tygodniowo. Jeśli Twoje zapotrzebowanie kaloryczne jest wyższe – bez obaw możesz skorzystać z naszego cateringu dietetycznego wybierając dopasowaną ilość kalorii – 1800, 2000, 2500 kcal. Jeśli jednak Twoje BMI jest prawidłowe, wcale nie oczekujesz spadku wagi i 1500 kcal wystarczy Ci, by czuć się zdrowo, lekko i w formie, także pozostań na tej puli kalorii.

 

Przeczytaj również ► Jak kształtować system odpornościowy za pomocą diety

 

Dieta 1500 kcal – jakie są efekty?

Dobrze dopasowana dieta redukcyjna 1500 kcal pozwoli po miesiącu stosowania przynieść zauważalne rezultaty, które jednocześnie nie przyniosą szkodliwych efektów w postaci niedoborów żywieniowych. Spadek masy ciała nie jest gwałtowny, więc efekty będą zauważalne dopiero po około miesiącu stosowania. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku dużej nadwagi lub otyłości, gdy celem jest redukcja znacznej ilości kilogramów proces odchudzania może potrwać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.  Jak każda dieta redukcyjna wymaga od nas samodyscypliny oraz dużej dawki motywacji, co na pewno zostanie nam wynagrodzone zadowoleniem i satysfakcją z osiągniętego celu.

 

Dieta 1500 kcal – co jeść?

Jak każda dieta redukcyjna, powinna się opierać na produktach o niskiej gęstości energetycznej. Takimi produktami na pewno będą warzywa i owoce – dzięki małej zawartości kalorii i wysokiej zawartości błonnika – zapewnią uczucie sytości – zapobiegając podjadaniu między posiłkami – co mogłoby znacznie zwiększyć dzienną pulę spożytych kalorii. Warzywa które można spożywać bez ograniczeń to między innymi: pomidory, ogórki, rzodkiewka, sałata, szpinak, cykoria, kapusta, brokuły, cukinia – i wiele innych. Są one źródłem wielu witamin, składników mineralnych i substancji aktywnych i stanowią pyszną bazę do dań zarówno na ciepło, jak i serwowanych w postaci surowej.  Warzywa i owoce to również źródło antyoksydantów, enzymów wspomagających trawienie, wody komórkowej, skrobi opornej niezwykle cennej dla śluzu jelit. Oprócz warzyw i owoców warto uwzględnić w swojej diecie produkty zbożowe pełnoziarniste – pieczywo, makarony oraz kasze – podobnie do warzyw zawierają większe ilości błonnika.

Istotną kwestią jest również wybór odpowiedniego źródła pełnowartościowego białka – należy wybierać chude mięsa  (indyk, kurczak, cielęcina, jagnięcina, chude części wołowiny, królik) a także nasiona roślin strączkowych, które zawierają dużą ilość białka. W przypadku sięgania po strączki - moczmy je, tak jak czynimy to w naszej kuchni Food Harmony, aby pozbyć się składników antyodżywczych oraz by były łatwiejsze do strawienia. Warto także uwzględnić w jadłospisie ryby, które są cennym źródłem kwasów omega-3, które obniżają poziom złego cholesterolu i wykazują działania przeciwzapalne. Istotna jest stosowana obróbka termiczna ryb - nie smaż, lecz gotuj na parze lub piec. W naszej kuchni rybki pieczemy na parze w piecu konwekcyjnym, dzięki czemu są wciąż wartościowym źródłem kwasów omega 3, które podczas smażenia uległyby uwodornieniu. Także produkty nabiałowe mogą stanowić cenne źródło białka – i nie tylko, są one również cennym źródłem wapnia.

Podczas przebywania na diecie należy przyjrzeć się ilości dodanego tłuszczu do smażenia, gdyż w 10 ml oliwy z oliwek kryje się aż 85 kcal. Stosując sporą ilość oleju można łatwo przekroczyć dzienny limit spożycia kalorii i należy na to zwracać szczególną uwagę. Staraj się wybierać źródła tłuszczu obfitujące w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) takie jak: roślinne źródła tłuszczu np. oliwa z oliwek; awokado, ryby, orzechy. Unikaj tłuszczów nasyconych, takich jak smalec, słonina czy tłuste mięsa, które wpływają prozapalnie na organizm, zwiększają ryzyko chorób układu naczyniowo-sercowego i podwyższają poziom złego cholesterolu. Oleje na zimno dodawaj do sałatek, aby witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wchłonęły się efektownie :)

 

Przykładowy jadłospis dla diety Fit Harmony 1500 kcal w cateringu dietetycznym Food Harmony: 

Poniedziałek:
No1 Jaglanka chałwowa na mleku migdałowym  
No2 Śliwka w czekoladzie - smoothie na lepsze trawienie 
No3 Nasi Goreng - ryż brązowy z warzywami po indonezyjsku z kurczakiem w aromatycznej marynacie z orzechami   
No4 Sałatka z fetą, grillowaną cukinią, papryką, pomidorkami i świeżą bazylią  
No5 Curry z młodymi ziemniaczkami i koperkiem    

Wtorek:
No1 Pasta jajeczna z zielonym groszkiem, chlebkiem żytnim na zakwasie i warzywami
No2 Jogurt naturalny z sałatką owocową 
No3 Penne w kremowym sosie z indykiem, kurkami, szpinakiem i natką pietruszki 
No4 Karmelowa wegańska tarta na migdałowym spodzie (karmel z daktyli i masła orzechowego)  
No5 Tajska sałatka z tofu, warzywami i orzeszkami z dressingiem limonkowo-sojowym 

Środa:
No1 Owsiane muffinki z jagodami i waniliowym twarożkiem
No2 Sałatka z pieczonymi batatami, papryką, pomidorkami, granatem i sosem tahini  
No3 Polędwiczka wieprzowa w sosie musztardowym z marchewkowym puree i surówką z białej kapusty 
No4 Smoothie porzeczkowa bomba  antyoksydantów z siemieniem lnianym
No5 Zapiekanka gryczana z cukinią, szpinakiem i orzechami nerkowca  

Czwartek:
No1 Fit burger z chleba z kalafiora z warzywami, naszym wegańskim majonezem i grillowanym boczkiem 
No2 Smoothie bananowo-pomarańczowe z mango 
No3 Makaron ryżowy z marynowanym tofu i bobem w stylu azjatyckim   
No4 Ciasto marchewkowo-gryczane z cynamonem i imbirem z wegańskim sosem karmelowym 
No5 Tatar ze śledzia z burakiem, oliwą i fenkułem 

Piątek:
No1 Pudding ryżowy z truskawkami i prażonymi płatkami migdałów    
No2 Sałatka z kozim serem, czarną soczewicą, jabłkiem, selerem naciowym i orzechami włoskimi 
No3 Morszczuk w kremowym sosie z suszonych pomidorów z fasolką szparagową i młodymi ziemniaczkami z koperkiem
No4 Fit Ptasie Mleczko z galaretką wiśniową na agarze i gorzką czekoladą  
No5 Zupa krem z kiszonych ogórków

Sobota:
No1 Najlepsza kanapka z ajwarem, szpinakiem i pieczonym marynowanym tempehem      
No2  Sałatka z jajkiem, brokułami, kukurydzą, fasolką szparagową żółtą, kiełkami i prażonym słonecznikiem, dressing jogurtowy   
No3 Indyk w domowym sosie BBQ z pieczonymi batatami i surówką z kapusty, kalarepy i rzodkiewki   
No4 Ciasto jogurtowe z rabarbarem 
No5 Tajwański pomidorowy rosół z makaronem ryżowym i boczniakami     

Niedziela:
No1 Czekoladowa owsianka z malinami     
No2 Quiche z cebulą, pieczarkami i duszonym porem  
No3 Kurczak satay w sosie orzechowym i smażonym ryżem z warzywami 
No4 Bananowo-żurawinowe raffaello  
No5 Sałatka z ziemniaczkami pieczonymi w pietruszkowym pesto, rzodkiewką, pomidorkami, szpinakiem i prażonym słonecznikiem

  

Jeśli jesteś ciekawy/ciekawa jakie posiłki oferuje nasz catering dla diety 1500 kcal w tym tygodniu, możesz sprawdzić aktualne menu na naszej stronie internetowej w zakładce Diety. To Ty decydujesz, który wariant diety ma trafić pod Twoje drzwi. Zestaw 1500 kcal przygotowujemy w wielu wariantach:

 

Jeśli masz wątpliwości czy poziom energetyczny 1500 kcal jest dla Ciebie optymalny, skonsultuj to z naszymi dietetyczkami pod nr tel: 577-939-222. Pamiętaj, że ważniejszy od samej przyjmowanej kaloryczności jest skład Twojej diety :)

 

Przeczytaj koniecznie artykuł ► Inslulinoopornosć - czym jest i jak sobie z nią radzić

Polecamy także

Promocje! Cennik
Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij